Nasi sąsiedzi zagłosowali wybierając nowy parlament. Głosowanie pokazuje również jakie są nastroje tuż za granicą naszej gminy. W Żytawie, podobnie jak w całej Saksonii obywatele głosowali na głównie na CDU i AfD. Zdumienie budzi ten drugi wybór.

 Zdjęcie przykładowe, fot. bogatynia.info.pl

W całych Niemczech wygrała koalicja CDU/CSU, czyli Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna zbierając 33%, drugie miejsce SPD (Socjaldemokratyczna Partia Niemiec) z wynikiem ok. 20%, a trzecią siłą z niespełna 13% wynikiem została AfD - Alternatywa dla Niemiec (niem. Alternative für Deutschland), eurosceptyczna i konserwatywna partia polityczna.

W Saksonii, powiecie i Goerlitz i samym Zittau wyniki były podobne, z tą różnicą, że AfD zyskało ponad 30% poparcia mieszkańców. W samej Żytawie (według danych "Gazety Saksońskiej") Alternatywa dla Niemiec wygrała (z wynikiem 30,2%) o 0,7% wyprzedzając CDU. Niemieckie media regionalne próbują rozsupłać dlaczego tak się stało. Przypomnijmy, że partia prezentowała się [wg wikipedii] jako przeciwna euro w obecnej formie i domagała się kontrolowanej likwidacji wspólnej waluty oraz chciała szerszego stosowania referendum jako instrumentu demokracji bezpośredniej. Sprzeciwia się także imigracji, szczególnie z państw muzułmańskich. Jak podawane jest w przekazach partia AfD "nie ma problemu z Polakami", ale jej stosunek do II wojny światowej i "osiągnięć Wehrmachtu" jest kontrowersyjny. 

Dzisiejsza "Gazeta Saksońska" podaje 7 powodów (tez), dzięki czemu AfD jest w tym landzie najsilniejsza. Według gazety po pierwsze zebrali tyle głosów, bo jest to partia protestu; dalej wyborców AfD nie interesują spory partyjne; partia jest w tych obszarach, które "opuścili" inni politycy; AdF zbudowała swoją pozycję na strachu przed zmianami; wyborcy AFD czują się wykluczeni i porzuceni; bezpieczeństwo wewnętrzne jest podstawową kwestią elektoratu AfD i na koniec według założeń gazety nastąpił odpływ konserwatystów z "głównych" partii prawicowych. 

Sam burmistrz Żytawy Thomas Zenker w 2015r. wygrał wybory startując z lokalnego komitetu "Żytawa może więcej" pokonując partyjnych kandydatów m.in. z CDU (vide Wybierają burmistrzaNowy burmistrz w Żytawie).

Frekwencja podczas wyborów w Zittau wyniosła ponad 68%.

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.