Ambasador RP w Pradze Grażyna Bernatowicz 14 lutego 2017 udała się do województwa libereckiego, gdzie rozmawiano m.in. o torach kolejowych biegnących przez terytorium naszej gminy. 

Zdjęcie: 21 kwietnia 2013 , Motorinka kolei ČD jadąca z Żytawy do Liberca przez wiadukt graniczny w Porajowie, fot. Festung/fotopolska.eu - Licencja: CC-BY-SA 3.0

- Wizytę w województwie libereckim Ambasador RP rozpoczęła od rozmów z marszałkiem Martinem Putą, któremu przestawiła ofertę kulturalną Polski. W Libercu odbędzie sie szereg wydarzeń promujących polską literaturę i historię, a obydwie strony dołożą starań w znalezienie szkół, które mogłyby podjąć współpracę w formie polsko-czeskiej wymiany uczniów. Rozmowy dotyczyły także najważniejszych kwestii współpracy gospodarczej i transportowej na pograniczu polskoi-czeskim, w tym m.in. wydobycia węgla po polskiej stronie granicy oraz trasy kolejowej z Hradka nad Nisou do Zittau, która przebiega przez terytorium RP - możemy przeczytać w komunikacie ambasady ze spotkania. 

O spotkaniu informowała Czeska Telewizja Publiczna oraz media lokalne. Liberecki Dziennik (Liberecky Denik) doprecyzowuje, że w sprawie torów po polskie stronie granicy zawarto pewne ustalenia (przypomnijmy - niemieckie pociąg muszą bardzo zwalniać przy przejeździe przez Polskę z uwagi na zły stan infrastruktury, pisaliśmy o tym obszernie w artykule Jadą wolno, ale się nie zatrzymują). 

Dokładna data naprawy torów nie została podana, ale może się to odbyć w okresie od trzech do pięciu lat. W zeszłym miesiącu ministrowie transportu Republiki Czeskiej i Polski wstępnie zgodzili się, że tor będzie pod administracją czeskiej strony - informuje LD. Obecnie pociągi jeżdżące z prędkością 100 km/h muszą zwalniać w okolicach Porajowa do 40 km/h. W Zittau jest obecnie modernizacja dworca i węzła kolejowego, która od przyszłego roku pozwoli zyskać ruch w kierunku na Drezno i ​​Varnsdorf. Jeśli fragment torów nie zostanie naprawiony podróż z Liberca do Zittau może wydłużyć się nawet o 25 minut. Komunikaty nie podają czy poruszana była sprawa ustanowienia "przy okazji" przystanku kolejowego w Porajowie.

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.