Niemożliwe stało się możliwe, dzięki Fundacji PGE i społecznemu zaangażowaniu.

 
Program wolontariat pracowniczy PGE "Pomagamy" to już III edycja: jest realizowany przez zespół wolontariacki liczący 3-15 osób (pracowników i współpracowników GK PGE) oraz osoby wspierające (max 5 osób). Celem projektu jest integracja pracowników i współpracowników GK PGE oraz społeczne zaangażowanie. Kwota dofinansowania jednego projektu nie przekracza 5000 zł.

Nazwa projektu: Ogród Geologiczny we wsi Jasna Góra.

Lider projektu: Małgorzata Wójcicka - Milewska

Osoby wspierające (osoby zaangażowane w projekt spoza pracowników PGE max 5): Krzysztof Legeżyński, Andrzej Hołubowicz, Michał Karapuda i Agnieszka Żurowska.

Wolontariusze (pracownicy GK PGE): Marzena Szkudlarek, Piotr Milewski, Ryszard Rakucki, Henryk Izydorczyk, Zbigniew Marek, Marcel Kasprzak.

Beneficjent: Sołectwo Jasna Góra

Opis projektu: Celem projektu jest zagospodarowanie zaniedbanego terenu w centrum wsi Jasna Góra i budowa ogrodu geologicznego. Nasz region ma złożoną budowę geologiczną. W okolicy Jasnej Góry na powierzchni występują stare skały magmowe: gnejsy izerskie, granity rumburskie i trachyfonolity, a także „młode” bazaltowe skały wulkaniczne. Uformowane w neogenie zapadlisko tektoniczne zostało wypełnione osadami roślinnymi i powstało złoże węgla brunatnego. W czwartorzędzie na nasz teren wdarł się skandynawski lądolód, który pozostawił ślady w postaci głazów narzutowych. Nasz projekt polega na zgromadzeniu kilku okazów skał występujących w okolicy i ich wyeksponowaniu w ogrodzie. Na fragmencie każdej skały chcemy wykonać szlif, tak aby można było zobaczyć strukturę i skład mineralny. Ogród chcemy wyposażyć w ławki z bali, tablicę edukacyjną z mapą geologiczną okolic i niewielkie tabliczki przy każdym okazie. Pracownicy Kopalni Turów postarają się pozyskać pień drzewa kopalnego oraz głaz narzutowy, wydobyte podczas eksploatacji oraz fragment bazaltu z pobliskiego działającego kamieniołomu. W przyszłości ogród będzie można wzbogacić o kolejne okazy, a także uzupełnić ozdobną roślinnością. Zespół projektowy przygotuje także prelekcję na temat skąd się wziął u nas węgiel brunatny przeprowadzoną przez geologa górniczego z Kopalni Turów.
Korzyści:
  1. Powstanie pierwszego w okolicy ogrodu geologicznego, który będzie lokalną atrakcją turystyczną.

  2. Estetyczne zagospodarowanie terenu w centrum wsi.

  3. Ogród geologiczny może stanowić element edukacji w formie „zielonej klasy” do prowadzenia zajęć z geografii i przyrody.

  4. Zainteresowanie dzieci i młodzieży  geologią i przybliżenie geologicznej historii złoża węgla brunatnego Turów.

  5.  Integracja mieszkańców przy wspólnych działaniach na rzecz rozwoju wsi. Rozwinięcie umiejętności pracy w grupie.

Otwarcie Parku odbędzie się 17 września 2016 (sobota).

wpis sporządziła Małgorzata Wójcicka - Milewska, zdjęcia Wojciech Marszał

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.