fot. archiwum bogatynia.info.plMimo niskiej ceny nie było chętnych na zakup budynków wystawionych w przetargu przez miejski urząd

Gmina Bogatynia sprzedawała dwie działki zabudowane zabytkowymi domami. Na sprzedaż w przetargu nieograniczonym wystawiono działki zabudowane budynkami mieszkalnymi położonymi przy ul. T. Kościuszki 28  (na zdjęciu) oraz 7 w Bogatyni. Przetargi odbyły się w zeszłym tygodniu i zakończyły się wynikiem negatywnym ze względu na brak oferentów.

Pierwszy budynek (ul. T. Kościuszki 28, cena wywoławcza ok. 40 tys. zł) wybudowany został w połowie XIX w. przebudowany ok. 1900 r. Budynek podtopiony w wyniku powodzi w sierpniu 2010 r. W tym samym roku spaleniu uległa więźba dachowa. Stan techniczny budynku stanowi zagrożenie katastrofą budowlaną. Budynek zajmuje 70% powierzchni działki. Wymagany remont kapitalny. Teren działki jest zaniedbany, niezagospodarowany i wymaga uprzątnięcia znacznej ilości odpadów stałych, które również składowane są w parterowych pomieszczeniach niezamieszkiwanego budynku.

Budynek objęty ochroną konserwatorską poprzez wpis do Gminnej Ewidencji Zabytków oraz osobnymi zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a także położony na obszarze zabytkowego układu urbanistycznego miasta Bogatynia wpisanego do rejestru zabytków. Jest przykładem lokalnego budownictwa o konstrukcji mieszanej, pierwotnie o konstrukcji przysłupowej na parterze, na piętrze o konstrukcji ryglowej.

Budynek wybudowany (ul. T. Kościuszki 7, cena wywoławcza ok 78 tys. zł) wybudowano w połowie XIX w. przebudowany lata 30-te XX w. Jest przykładem lokalnego budownictwa łużyckiego-piętrowego o konstrukcji mieszanej, pierwotnie o konstrukcji przysłupowej na parterze, na piętrze o konstrukcji ryglowej. Budynek podtopiony w wyniku powodzi w sierpniu 2010 r.

Budynek objęty ochroną konserwatorską poprzez wpis do Gminnej Ewidencji Zabytków oraz osobnymi zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a także położony na obszarze zabytkowego układu urbanistycznego miasta Bogatynia wpisanego do rejestru zabytków. 

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.