Kilkudziesięciu strażaków gasiło dzisiaj pożar w bogatyńskiej elektrowni. Zapaliła się guma przenośnika w nieczynnej hali kotłowni

fot. punktpotrojny.blogspot.com

Dzisiaj rano strażacy gasili pożar w wyłączony z eksploatacji bloku energetycznym. Według informacji Iwony Paziak – Rzecznika Prasowego PGE GiEK S.A. przekazanych portalowi Kontakt24 zapaliła się guma na wyłączonym od roku taśmociągu. Według informacji przekazywanych niemal przez wszystkie media ogólnopolskie pożar dość szybko ugaszono. Nie było strat gospodarczych i nikt nie ucierpiał fizycznie. Paliło się na bloku nr 9, który wyłączono w 2013 roku (vide Elektrownia wyłączyła blok. Pracował 41 lat).

Blok zakończył pracę w poniedziałek 31 grudnia 2012 roku, wcześniej przez 41 lat pracował, jego moc osiągalna to 206 MW. Wyłączenie bloku było realizacją zobowiązań zapisanych w Traktacie Akcesyjnym Polski do Unii Europejskiej – w części dotyczącej wyłączania z eksploatacji najbardziej uciążliwych instalacji energetycznych - informowała wówczas elektrownia w komunikacie zamieszczonym na swojej stronie internetowej. 9 była jednym z 4 wyłączonych "starych" bloków.

Od grudnia ubiegłego roku trwają prace nad najważniejszą w regionie inwestycja tzw. blokiem nr 11 (vide PGE: rusza inwestycja za około 4 mld zł brutto w Elektrowni Turów). Zgodnie z umową, przekazanie bloku do eksploatacji nastąpi w terminie 56 miesięcy od daty wystawienia NTP, czyli w trzecim kwartale 2019 r. Energii elektrycznej wyprodukowanej w nowym bloku wystarczy do zaspokojenie potrzeb ok. 1 mln gospodarstw domowych.

Inwestycja w znaczący sposób przyczyni się do rozwoju regionu. W trakcie realizacji projektu, kontrakty na dostawę surowców i materiałów otrzyma kilkaset firm, prace wykonywać będzie ponad 100 przedsiębiorstw budowlanych, a zatrudnienie na placu budowy w szczytowym momencie sięgnie 2 tys. osób.

Nowy blok energetyczny w Elektrowni Turów zastąpi wycofane z eksploatacji jednostki starszej generacji. Odbudowa mocy jest przede wszystkim elementem optymalizacji sposobu wykorzystania całego kompleksu wydobywczo-energetycznego Turów, w tym również zagospodarowania dostępnych złóż węgla. Wpływa także na poprawę bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.