Pomnik upamiętnia bitwę sprzed 200 lat, fot. bogatynia.info.plW tym roku mija 200 lat od potyczki wojsk napoleońskich, która miała miejsce niedaleko Bogatyni (po czeskiej stronie). Z tej okazji ma być odnowiony pomnik, który postawiono 100 lat temu

Pomnik stoi w Kunraticach na skwerze przy drodze w kierunku Frydlantu. Postawiono go niemal dokładnie 100 lat temu z okazji upamiętnienia 100. rocznicy potyczki z wojskami Napoleona, aby uczcić pamięć poległych żołnierzy i oficerów armii austro - węgierskiej. Niedługo po walce w Kunraticach w dniach 16-19 października 1813 roku między wojskami francuskimi pod przywództwem Napoleona Bonaparte, a wojskami koalicji antyfrancuskiej (złożonej z Austrii, Prus, Rosji i Szwecji) Francuzi doznali bolesnej klęski pod Lipskiem. To tam właśnie była to największa bitwa w kampaniach Napoleona i jego najcięższa porażka. W Kunraticach bili się również żołnierze polscy wchodzący w skład VIII Korpusu Wielkiej Armii pod dowództwem generała Bruna (jego naczelnym dowódcą był książę Józef Poniatowski, który zginął w 1813 r. w trakcie odwrotu w nurtach rzeki Elstery).

Według informacji stowarzyszenia "Frydlantsko" pomnik został odsłonięty dokładnie 3 sierpnia 1813 roku z udziałem około 500 osób w tym weteranów z Reichenau (dzisiejszej Bogatyni). Wówczas nie wyglądał jak ten widoczny na zdjęciu: posiadał dębowy wieniec z krzyżem i tablicę. To właśnie m.in. te elementy mają być odtworzone - zostały usunięte z pomnika po 1945 roku. Koszt renowacji wyceniany jest na około 16 tys. zł. W 2012 roku sam obelisk i teren wokół zostały odnowione. Jak wygadał pomnik 100 lat temu możemy zobaczyć na stronach cytowanego stowarzyszenia.

Wojska napoleońskie stacjonowała wówczas właśnie w dzisiejszej Bogatyni (zresztą niejednokrotnie - napiszemy o tym w przyszłości). Warto dodać, że to bitwa upamietniona przez opisywany pomnik była przegrana dla gospodarzy.

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.