Renowacja terenu wokół kościoła Znalezienia Krzyża Świętego jest obecnie przygotowywana przez Miasto Frydlant. 

W ubiegłych latach miasto nabyło teren w drodze nieodpłatnego przekazania od kościoła, zleciło wykonanie studium dotyczącego jego rewitalizacji, a obecnie pracuje nad etapowaniem prac i ostatecznym ukształtowaniem terenu. Pierwsza część rewitalizacji może rozpocząć się w przyszłym roku i obejmie trawiasty teren pomiędzy ulicami Kostelní i Děkanská, na którym znajduje się także terakotowa Droga Krzyżowa.

 „Mamy na stole pierwotną propozycję rozwiązania całego terenu wokół kościoła, nad którym mieliśmy prace projektowe, a teraz skupimy się na jego poszczególnych fragmentach. Na Radzie Miejskiej 8 stycznia 2024 r. rozmawialiśmy np. o murze ogrodzeniowym. Zastanawialiśmy się, czy zostanie odrestaurowany tylko po stronie widokowej, czy po obu stronach, i podjęliśmy decyzję o całkowitym odrestaurowaniu. Postanowiliśmy także włączyć w projekt Komisję Kultury miasta Frydlant. Przygotuje propozycję rozwiązania kolorystycznego ściany ogrodzenia oraz propozycję restauracji pomnika osobistości frydlańskich, który stoi pomiędzy kościołem a budynkiem dawnych Solnic. Komisja powinna zaproponować, czy zachować pomnik w obecnym kształcie, czy przywrócić mu postać historyczną, czy też znaleźć inną opcję. Opinia komisji kulturalnej będzie dla rady doradcza – mówi burmistrz Frýdlantu Dan Ramzera.

W pierwszym etapie Frýdlant chce odnowić trawiasty teren pomiędzy ulicami Kostelní i Děkanská. „Na jej terenie znajduje się także terakotowa Droga Krzyżowa na ścianie ogrodzenia, która obecnie jest bardzo zniszczona i niewiele osób o niej wie. Przed drogą krzyżową powinna zostać utworzona kamienna ścieżka dla pieszych, a na końcu trawiastego terenu, każdorazowo w dwóch miejscach staną dwie ławki, aby zwiedzający mogli choć na chwilę odpocząć w tej pięknej części placu miasta” – dodaje burmistrz Frydlantu.

Rewitalizacja otoczenia kościoła Znalezienia Krzyża Świętego przewiduje także miejsce na umieszczenie rzeźb lub innych dzieł sztuki oraz modyfikację terenu w pobliżu kolumny maryjnej. „W badaniu założono, że wokół Kolumny Maryjnej nie będzie już parkowania. Przestrzeń zostanie zmodyfikowana wielkoformatową kostką granitową, w którą wkomponowane zostanie istniejące oświetlenie słupa. Parking zostanie zorganizowany na zewnątrz terenu kościoła, za murem jego ogrodzenia, a teren parkingu będzie wyłożony kostką bazaltową. Poszczególne stoiska zostaną wówczas wyróżnione granitowymi obramowaniami. Parking został zaprojektowany przy ulicy Mezibranskiej w części obecnego ogrodu – wyjaśnia Dana Kiliánová, kierownik działu inwestycji Urzędu Miejskiego Frýdlant.

Oprócz wspomnianych już modyfikacji, w ramach całej rewitalizacji planowane jest także odtworzenie i wykonanie nowej nawierzchni, odprowadzenie wód deszczowych kanałami deszczowymi, remont elewacji kaplicy cmentarnej, a także zagospodarowanie ogrodu.

„Prace zostaną sfinansowane z budżetu Frýdlantu, ale chcemy także skorzystać z ewentualnych dotacji Ministerstwa Kultury Republiki Czeskiej czy Kraju Libereckiego. Chcemy ubiegać się o dofinansowanie już na pierwszy etap, który mógłby nastąpić w latach 2025-2026 – podsumowuje burmistrz miasta Dan Ramzer.

Źródło, foto: Mesto Frydlant

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.