Zawodnicy zostali podzieleni na 4, Fot. FA BogatyniaW dniu 08.12.2012 po raz kolejny jak co roku w Bogatyni w Szkole Podstawowej nr 3 o godzinie 9.30 rozpoczną się "X Mistrzostwa Karate Dzieci i Młodzieży"

Są to mistrzostwa regionu Klubu Age-Kan Bogatynia przygotowane wg własnego systemu dla dzieci do lat 14. Poprzez dobrą zabawę i rywalizację możemy ocenić pewne umiejętności i sprawność w karate naszych najmłodszych uczniów. Dzieci do pokonania mają tor przeszkód , zrobić odpowiednie techniki uderzając w „Fantoma” i wykonać kata tradycyjne lub własne z zachowaniem odpowiednich technik i pozycji. Nie zabraknie również konkurencji dla dzieci w walkach reżyserowanych, która jest najbardziej widowiskową i lubianą konkurencją.   Spotkanie ma na celu wyróżnienie dzieci, które nie tylko posiadają dobrą sprawność fizyczną ale i tych które zrobiły duże postępy w swoim karate poprzez treningi. Gdzie jest to widoczne podczas konkurencji „Fantom” i „Kata”. Poniżej szczegółowy system zawodów. Serdecznie zapraszamy. I dziękujemy wszystkim sponsorom za pomoc propagowaniu idei karate.

I. Ważne terminy.

Ekspresja czyli uzewnętrznianie się.  Sposób wyrażenia się. W karate jest to pewna aktywność dziecka (ucznia) wyrażona poprzez ruch, siłę, energię, szybkość, koordynację, gibkość ciała, uwaga, wyczucie rytmu,  wiele innych walorów psycho-fizycznych. Doskonalona poprzez treningi i ćwiczenia oraz rozwijana w zależności od predyspozycji, chęci i motywacji.

Poprawność w karate własność każdego ruchu i techniki w karate. Zgodność z ustalonymi ruchami ( technikami) w danej sztuce walki. Poprawność taka może  wnikać z tradycji lub zasad w danej szkole. Oceniając poprawność bierzemy pod uwagę zgodność ruchów, pozycji, ciosów, bloków, przemieszczania się, kontroli, dystansu z wcześniejszymi wzorcami i ustaleniami.

Kata wysoce sformalizowany rodzaj ćwiczeń stosowanych w wielu tradycyjnych sztukach i sportach walki.  zależności od ustaleń przyjętych dla danej sztuki, czy sportu walki, najczęściej  kata wykonuje się samemu. W kata wykonywanych pojedynczo zaleca się wizualizację ataku przeciwnika oraz własnej, zalecanej właśnie do tego rodzaju ataku, obrony.

Przy ocenie kata sędziowie biorą pod uwagę: poprawność  i ekspresję , kontynuację technik, tempo charakterystyczne dla każdego kata. Rozpoczęcie oraz zakończenie. W przypadku naszych zawodów należy zakończyć w tym samym miejscu w którym rozpoczęliśmy kata.

Fantom jest to wyznaczony przedmiot lub osoba wyposażona w kostium do przyjmowania cisów karate.

Walki reżyserowane to najbardziej widowiskowa konkurencja. Przygotowanie udawanej, filmowej sceny walki wymaga sporo wysiłku od zawodników. Znalezienie odpowiedniego partnera i wykazanie się wysoką sprawnością ogólną, umiejętnościami walki i gry aktorskiej oraz ogromnym zaangażowaniem i pomysłowością jest niezbędnym warunkiem sukcesu w tej konkurencji. Do każdego  układu technik karate może być dodawana, energiczna muzyka, co podkreśla dynamikę i ekspresje układu.

II. Kategorie

1. Kategorie wiekowe w konkurencjach  sprawnościowych karate przydzielane są wg tab. 1.1  Zawodnik na podstawie wieku przydzielany jest do odpowiedniej kategorii.

Pozwala się na wykluczenie w czasie zawodów kategorii w których brakuje zawodników w odpowiadającym im wieku oraz przeniesienie zawodnika do innej kategorii. W zależności od predyspozycji fizycznych do innej kategorii.
 
Tab. 1.1 Podział i ilość kategorii:

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

11.

12.

13.

14.

do 5 la    

6 lat

7 lat

8 lat

9-10 lat

11-12 lat

13-14 lat

Chłopcy

Chłopcy

Chłopcy

Chłopcy

Chłopcy

Chłopcy

Chłopcy

do 5 la    

6 lat

7 lat

8 lat

9-10 lat

11-12 lat

13-14 lat

Dziewczęta

Dziewczęta

Dziewczęta

Dziewczęta

Dziewczęta

Dziewczęta

Dziewczęta

2. Kategorie wiekowe w walkach reżyserowanych

Zawodnicy na podstawie wieku przydzielani są do odpowiedniej kategorii wg tab 1.2.

Pozwala się na wykluczenie w czasie zawodów kategorii w których brakuje zawodników w odpowiadającym im wieku oraz przeniesienie zawodnika do innej kategorii. W przypadku kiedy zawodnicy są w bardzo różnym wieku nie odpowiadający konkretnej kategorii zostają przydzieleni do innej kategorii decyzją sędziego.

 Tab. 1.2 Podział i ilość kategorii:

1.

2.

3.

do 5 lat              

od 6-10 lat

od 11-14lat

 

 

 

 

III. Konkurencje i ocenianie

Zawody składają się z następujących konkurencji:
 
1 Sprawność karate

Do konkurencji przystępują zawodnicy wg  wcześniej ustalonych i przydzielonych kategorii wiekowych tab 1.1. Każdy zawodnik powinien wykazać jak najlepszą szybkość, zwinność, siłę, kondycję, uczciwość, koordynację, wyczucie rytmu i czasu. Innymi słowy dbać o dobrą ekspresję i poprawność.

Konkurencja składa się następujących stacji:
   A.  Stacja: Tor przeszkód
   B.  Stacja: Fantom
   C.    Stacja: Kata
 
 A.  Stacja: Tor przeszkód

Mierzony jest czas  w którym zawodnik pokona ustawiony przednim tor przeszkód. Za każde oszustwo i nie przestrzeganie zasad na torze przeszkód zawodnik otrzymuje 1 pk. karny, co dolicza mu do wyniku(czasu) 0,5 s. Ilości punktów karnych notuje jeden z sędziów lecz nie ten sam co mierzy czas. Tabelka poniżej pokazuje sposób zapisu i liczenia wyników.

 Przykład 1

 

Tor przeszkód 

 

 

Sędzia1

Sędzia2

 

 

Czas na torze

Kary

Razem

Zawodnik nr1

33,23

3

34,73

Zawodnik nr2

  29.33

5

31,83

Zawodnik nr 1 do czasu na torze za 3 punkty karne doliczone ma 1,5 s

Zawodnik nr 2 do czasu na torze za 5 punktów karne doliczone ma 1,5 s

 B. Stacja: Fantom

Sędzia liczy do 10 i na komendę zawodnik powinien wykonać dowolną technikę (cios, atak) na „fantoma”. Każdy cios powinien być kontrolowany. Zaliczone zostaną tylko te ciosy, które posiadały odpowiedni dystans, czas, kontrole siłę, energię, szybkość.

Ciosy zliczane i oceniane są przez dwóch sędziów. Nie można robić dwóch takich samych technik jedna po drugiej!  Techniki mogą się powtarzać ale  nie jedna po drugiej. Za każdy zaliczony cios otrzymujemy 1 pk. w ten sposób możemy dostać 10 pk. max

Ponadto przez tych samych sędziów zostanie oceniona ogolenie cała postawa zawodnika, tj.” Ekspresja’ od 1 do 3pk. i poprawność od 1 do 3pk. ,gdzie 1- słabo, 2-dobrze, 3 - bardzo dobrze. Tabelka poniżej pokazuje sposób zapisu i liczenia wyników.

 Przykład 2

 

Fantom

 

 

Zaliczone ciosy
z 10 -ciu

Podsumowanie: Ekspresja
od 1 do 3

Podsumowanie:
Poprawność
od 1 do 3

 

 

Sędzia 1

Sędzia 2

Sędzia 1

Sędzia 2

Sędzia 1

Sędzia 2

2

Razem

Zawodnik nr1

10

9

2

3

1

2

 

27

Zawodnik nr2

8

7

1

2

2

2

 

22

C.    Stacja: Kata

Zawodnik wykonuje do 21 technik karate w dowolnej formie lub przedstawia

Jedno zobowiązujących kata w karate. Należy pamiętać ze własna forma (kata) musi zaczynać i kończyć w tym samym miejscu, tak jak to wygląda w wszystkich kata.

Kata oceniane jest przez  3 sędziów, którzy w punktach od 1 do 10 wystawiają dwie oceny.  Pierwsza ocena dotyczy ekspresji, gdzie sędzia bierze pod uwagę : siłę, energię, szybkość, wyczucie rytmu, czas,  wydech, okrzyk,
Druga ocena dotyczy poprawności, gdzie sędzia zwraca uwagę na pozycje, poprawność technik, postawę, rozpoczęcie i koniec kata

 Przykład 3

 

Kata

 

 

Ekspresja

Poprawność

 

 

Sędzia 1

Sędzia 2

Sędzia 3

Sędzia 1

Sędzia 2

Sędzia 3

Razem

Zawodnik nr1

5

5

4

7

9

7

38

Zawodnik nr2

8

8

8

5

6

6

41

Sumowanie - wynik

Wynik końcowy wyliczany jest z następującego wzoru
Punkty na stacji 1 są odejmowane o sumy punktów stacji 2 istacji 3.  

    (Stacja 2 + Stacja3) – Stacja 1 x2 = wynik

 2. Walki reżyserowane

Do konkurencji przystępują zawodnicy wg  wcześniej ustalonych i przydzielonych kategorii wiekowych tab 1.2. Walki  inscenizowane przedstawione mogą być tylko przez dwóch zawodników. Większa liczba osób może zostać dopuszczona do występu po wcześniejszym uzgodnieniu i akceptacji sędziego głównego. Do każdego  układu technik karate może być dodawana, energiczna muzyka, co podkreśla dynamikę i ekspresje układu.

Walki sędziuje trzech sędziów, gdzie każdy indywidualnie wystawia zawodnikom 3 oceny w przedziale od 1 do 10. Występ powinny zawierać jak najwięcej elementów karate.

  - Pierwsza ocena to ekspresja. Sędzia bierze pod uwagę: siłę, energię, szybkość, wyczucie rytmu, czas,  wydech, okrzyk. ---

- Druga ocena to poprawność. Sędzia bierze pod uwagę: ciosy, bloki , pozycje, techniki, układ, koordynacja, elementy akrobacyjne, kontrola, dystans .

- Trzecia ocena to reżyseria, w której sędzi powinien wziąć pod uwagę nie tylko umiejętności walki ale całokształt przedstawienia, grę aktorską, historię którą opowiada występ, humor, powagę, tradycję, przekaz.

 Przykład: 1

 

 Walki reżyserowane

 

Ocena

Sędzia 1

Sędzia 2

Sędzia 3

Razem

Wynik

 

 

 

 

 

 

Zawodnik nr 1

Ekspresja

9

9

9

27

62

Poprawność

 

7

6

7

20

Reżyseria

5

5

5

15

Zawodnik nr 2

Ekspresja

8

8

24

64

Poprawność

 

7

7

22

Reżyseria

6

 6

6

18

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.