Bogatynia ma wesprzeć Żytawę (Zittau) w dążeniu do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. Nasze partnerskie miasta chciałoby osiągnąć ten cel w 2025 roku.

 

Zdjęcie przykładowe, fot. archiwum bogatynia.info.pl

Pomysł na wniosek o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury spotkał się z szeroką aprobatą w prawie wszystkich ościennych samorządach - informuje Gazeta Saksońska. Dla samej Żytawy wniosek o tytuł "Europejskiej Stolicy Kultury 2025" byłby trudny organizacyjnie do udźwignięcia, ale miasto nie chce tego robić samodzielnie, tylko z partnerami. W projekcie ma wziąć udział sześć miast (Lubań, Goerlitz, Bautzen, Kamenz, Löbau i Zittau oraz mały trójkąt z Bogatynią i Hradkiem) i całe regiony (powiaty), takie jak Goerlitz, Bautzen, Zgorzelec i Liberec. Pomysł aplikacji spotykał się przynajmniej w urzędach miejskich i urzędach powiatowych z aprobatą, radością i chęcią uczestnictwa. Za kulisami trwają przygotowania, aby wniosek mógł być rozpatrzony przed końcem roku. 

- Gmina Bogatynia od wielu lat współpracuje z Zittau i Hradkiem w ramach Związku Trzech Miast. Wiadomość o staraniach naszego partnera o ubieganie się organizacji Europejskiej Stolicy Kultury bardzo mnie ucieszyła. Udział w przedsięwzięciu jest dla nas zaszczytem i wielkim honorem. Dlatego wspieram to z całej siły. Organizacja tak dużego przedsięwzięcia może jedynie wspomóc nasze działania w "Małym trójkącie" razem z Hradkiem. Życzę wielu sukcesów - powiedział burmistrz Andrzej Grzmielewicz o możliwym projekcie dla Gazety Saksońskiej. 

- Wybór Zittau jako Europejskiej Stolicy Kultury 2025 byłby doskonałą okazją do zaprezentowania nie tylko wydarzeń kulturalnych odbywających się po stronie niemieckiej, ale także tych organizowanych we współpracy z zaprzyjaźnionymi polskimi stronami. Takie partnerstwo istnieje od wielu, wielu lat i głęboko wierzę, że będzie się ono pogłębiać z okazji nominacji miasta Zittau - dodaje Starosta Zgorzelecki Urszula Ciupak. 

Europejska Stolica Kultury [wikipedia.pl] to europejskie miasto wybrane przez Unię Europejską, które w ciągu jednego roku może zaprezentować życie kulturalne miasta, całego regionu i państwa. W większości przypadków miasta starają się wykorzystać tę okazję i związane z nią fundusze na rozwinięcie swojej oferty kulturalnej, tak by mogły przyciągnąć międzynarodową publiczność. Wybrany ośrodek przez 12 miesięcy przedstawia swoje dziedzictwo historyczne. Miasta i regiony organizują specjalnie na tę okazję koncerty, festiwale, pokazy, konferencje i inne działania reklamujące miasto i region.W 2016 roku Europejską Stolicą Kultury był Wrocław.

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.