XXII Międzynarodowy Przegląd Zespołów Kolędniczych I Śpiewaczych Kolęda już w ten weekend w Bogatyni. Do dzisiaj można zgłaszać chęć udziału w ciekawych seminariach.

(Relacja z zeszłorocznej edycji imprezy: W Bogatyni kultywuje się tradycje) Popularyzacja obrzędów i zwyczajów okresu świąt bożego narodzenia oraz czasu zapustów to idea przyświecająca powyższemu przeglądowi, którego program realizowany będzie w następującym porządku:

10275477 830947633698763 7670042154194713251 oczęść I - godz. 9.00 - 13.00

Seminaria tematyczne prowadzone przez antropologów kultury

godz. 9.00 - Ignacy Dumin: "Święta Dobrego Początku";

godz. 10.l5 - Zbigniew Stańczyk: "Przenikanie kultur. Amerykańskie importy w europejskim świętowaniu Bożego Narodzenia";

godz. 11.30 - Henryk Dumin: "Tradycje we współczesności - procesy przemian"

godz. I2.30 - dyskusja i konsultacje.

część II - godz. 13.00 - 21.00

Konkursowe prezentacje autentycznych tradycji w wykonaniu wiejskich zespołów śpiewaczych i obrzędowych z terenu Dolnego Śląska i Górnych Łużyc;

godz. 13.00 - oficjalne i uroczyste rozpoczęcie Przeglądu i rozpoczęcie prezentacji konkursowych w ramach poszczególnych kategorii: tradycje zdobienia choinki, tradycje stołu wigilijnego i świątecznego, oracje, pieśni, obrzędy i widowiska;

godz. 20.00 - gościnny, specjalny występ Kapei i Zespołu "Janicki" z Czarnego Boru, który kultywuje tradycje ojców’ swoich, górali podhalańskich, prezentując zwyczaje ludowe i muzykę w ich tradycyjnej formie. W skład kapeli wchodzą tradycyjnie basy góralskie i skrzypce, a także trombity podhalańskie i fujarki godz. 21.oo - uroczyste wręczenie nagród i zakończenie Przeglądu.

Sobota, 30 stycznia 2016 r., Bogatyński Ośrodek Kultury

Seminarium przeznaczone jest dla nauczycieli i animatorów kultury projektujących działania kulturalne związane z ochroną niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz współpracujących z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi w zakresie popularyzowania tradycji regionalnych. Spotkanie połączone z dyskusją z całą pewnością stanie się płaszczyzną wymiany doświadczeń i sugestii dotyczących zasad popularyzacji rodzimych tradycji w kręgu społeczności lokalnych. Z nadzieją na owocną współpracę zmierzającą do wspierania działań chroniących tradycje narodowe, jeszcze raz serdecznie Państwa zapraszamy do uczestnictwa.

12525687 830947743698752 5677476622609461797 oTematyczny i godzinowy harmonogram seminariów:

godz. 9.00 - 13.00

godz. 9.00 - Ignacy Dumin, antropolog kultury, konsultant grup folklorystycznych, wieloletni juror konkursów tradycji, dokumentator tradycji Dolnego Śląska "Święta dobrego początku". Zakres: inicjowanie w tradycji czasu niezwykłego, rozpoczynającego nowy rok obrzędowy; magiczna symbolika wieczerzy wigilijnej i obrzędy towarzyszące nowemu porządkowi w naturze; rytuały o charakterze agrarnym i zaduszkowym integrujące społeczność wobec zabiegów o przywołanie urodzaju szczęścia; pradawne potrawy i rekwizyty o charakterze magicznym, które obecne są do dziś w tradycji polskich rodzin

godz. 10.15 - Zbigniew Stańczyk, etnolog, socjolog związany z Uniwersytetem

Stanforda w Kalifornii, vicepresident Polish Arts and Culture Foundation w San Francisco "Przenikanie kultur. Amerykańskie importy w europejskim świętowaniu Bożego Narodzenia". Zakres: analiza wpływu kulturowego cywilizacji amerykańskiej na współczesne formy świętowania w Europie; źródła obchodzenia świąt zimowych w Ameryce i formy amerykańskie w świętowaniu europejskim: kartki świąteczne, postać św. Mikołaja, niereligijne kolędy itp.; przenikanie kultur jako naturalny proces obecny w cywilizacji globalnej; tradycje jako znak tożsamości.

godz. 11l.30 - Henryk Dumin, antropolog kultury, publicysta, laureat nagrody

im. Oskara Kolberga, badacz tradycji w warunkach o przerwanej ciągłości osadniczej na Dolnym Śląsku "Tradycje we współczesności - procesy przemian". Zakres: Przemiany obyczajów jako naturalny proces towarzyszący trwaniu kanonu tradycji w kręgu społeczności regionalnych; kierunki zmian i potrzeba ochrony oryginalnych zjawisk dotrwałych do dziś na bazie przekazu ustnego; najcenniejsze przykłady tradycji przeniesionych na Dolny Śląsk po II wojnie światowej przez osiedleńców ze wszystkich regionów przedwojennej Polski; święta Bożego Narodzenia jako ostoja najdawniejszych tradycji.

godz. 12.30 - 13.00 - dyskusja i konsultacje

Seminarium jest nieodpłatne, uczestnicy przyjeżdżają na własny koszt, liczba miejsc ograniczona, uczestnictwo w seminarium potwierdzone będzie stosownym certyfikatem. Zgłoszenia przyjmuje Monika Gąsiorowska do 28 stycznia br. pod nr tel. 075 773 25 22 wew. 34, 5056 060 556 w godz. 8.00-14.00 lub na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Źródło: BOK

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.