W sobotę 28 listopada w sali widowiskowej Bogatyńskiego Ośrodka Kultury odbyła się kolejna, VII już edycja Bogatyńskiego Dyktanda dla Dorosłych. Tym razem uczestnicy mierzyli się z zagadkami ortograficznymi ukrytymi w tekście pt.: "Muzyczne mrzonki pseudoartysty".

Grafika przykładowa

Prezentujemy listę laureatów Dyktanda oraz jego pełną treść. 
Laureaci Konkursu Ortograficznego - Dyktando dla Dorosłych 2015 r.

1. Remigiusz Miaskiewicz - Bogatyński Mistrz Ortografii, Złoty Kałamarz Burmistrza Miasta i Gminy Bogatynia;
2. Anna Kazimierska - I Wicemistrz, Srebrny Kałamarz;
3. Barbara Glanowska - II Wicemistrz, Brązowy Kałamarz.

Wyróżnienia:
1. Krzysztof Bieńkowski;
2. Agata Biernacka;
3. Jadwiga Bystrykowska;
4 .Iwona Gorczyńska;
5. Katarzyna Mandyk;
6. Wojciech Marszał;
7. Dorota Szwedo.

Muzyczne mrzonki pseudoartysty

Chałturzysta Bożydar znużony całonocnym szwendaniem się po różnych restauracjach i klubach wrócił do domu. Z obrzydzeniem rzucił na zakurzone biurko komplet instrumentów składający się z harmonijki ustnej, harfy, harmonii, chordofonu i puzonu. Do furii doprowadzał go fakt, że żadna orkiestra nie nadążała za jego hipernowatorstwem. Znów nikt nie chciał słuchać ani jazzu, ani techno, ani rock and rolla. Rozentuzjazmowana młodzież zachwycała się charyzmatycznym didżejem i supernowymi, hiperfajnymi, arcyszalonymi piosenkami. Tłum ekscytowało rockowe beztalencie, które drze się obłędnie i krąży w konwulsjach wokół mikrofonu. Półgłosem zaklął, bądź co bądź, miał późnojesienną chandrę i był nieco chimeryczny, jak przystało na gwiazdę. Jego rozmyślania przerwał telefon od Julii. Ni stąd, ni zowąd zapraszała go na koncert. Udał się do Filharmonii Narodowej , by podziwiać wirtuozerię artystów biorących udział w Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. Uczestnicy wykonywali: nokturny, etiudy, ballady, scherza, polonezy, walce, mazurki i sonaty. Wiedział o Chopinie, że był niepodważalnym arcymistrzem fortepianu, wirtuozem muzyki poważnej. Wyróżniał się znajomością ćwierćnut, półtonów i taktów. Mistrza Chopina cechowała przede wszystkim lekkość uderzenia, płynność, delikatność pasaży i melodii. Komponował nie z rzadka, niebłahe utwory na fortepian i orkiestrę, które nie były chałturkami. Spośród dwustu utworów muzycznych do najbardziej popularnych zalicza się: Poloneza A-dur, Walca Es-dur, Mazurka a-moll, Balladę g-rnol, Koncert fortepianowy e-mol. Ten pseudoartysta, superrnężczyzna, w swoim mniemaniu, znawca muzyki współczesnej, postanowił przygotować niby -film, niby -teledysk na konkurs muzyczno - filmowy o Chopinie. Ten pseudointeligent marzył o superfilmie. Sam postanowił być scenarzystą i reżyserem.

Rok temu dyktando nosiło tytuł "Przedwyborcze przebudzenie z półsnu". Zwycięzcą i zdobywcą „Złotego Kałamarza” została pani Iwona Józefowicz. I wicemistrzem - pani Hanna Mutlu, natomiast II wicemistrzem – pan Konstanty Ślązak (vide VI Bogatyńskie Dyktando dla Dorosłych).

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.