Niewielu bogatynian wie, że zaledwie kilka kilometrów od naszego miasta mieści się kalwaria. W dodatku zabytkowa droga krzyżowa może był odnowiona z pomocą unijnych środków. Starania już rozpoczęto

Droga Krzyżowa na Krzyżowym Wzgórzu, fot. Daniel Baránek/wikipedia.pl

Najbardziej znana w Polsce to Kalwaria Zebrzydowska oddalona od Bogatyni o prawie 500 km. Dużo bliżej jest kalwaria we Frydlancie. Według definicji (Wikipedia) kalwaria czy inaczej golgota to zespół kościołów lub kaplic symbolizujących stacje Męki Pańskiej, zakładany zazwyczaj na wzgórzach, tak by przypominał swym położeniem Jerozolimę. W okresie, gdy dostęp do „świętego miasta” był utrudniony, pielgrzymując do takiej kalwarii można było uzyskać takie same odpusty jak w czasie pielgrzymki do Jerozolimy. Najstarsza w Europie kalwaria powstała w latach 1405‒1420 w Hiszpanii. Ta frydlancka jest dużo młodsza.

Kalwaria powstała we Frydlancie na Wzgórzu Krzyżowym (w pobliżu drogi w kierunku Raspenawy, niedaleko kościoła husyckiego Chrystusa Zbawiciela). Według frydlanckiego magistratu kalwaria powstała prawdopodobnie podczas rekatolizacji w czasie wojny trzydziestoletniej w XVII. Golgota składa się z 14 przystanków, na terenie o powierzchni około 3 ha. Obecnie, większość budowli znajduje się w złym stanie. 

Projekt obejmuje zatem całkowite przywrócenie drogi krzyżowej, sztucznych grot skalnych apostołów Piotra i Jana, a także kamienne nisze. Dodatkowo trzeba będzie odtworzyć te przystanki, które nie zachowały się wcale. Konieczne jest również wykarczowanie wzgórza.  Projekt przewiduje również ławki, z których będzie można podziwiać widok na miasto i zamek w niezwykłym miejscu. Czesi chcą zdobyć pieniądze z europejskich funduszy strukturalnych na lata 2014 - 2020 r.

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.