75. lat temu rozpoczęła się masowa wywózka Polaków na Sybir dokonana przez Sowietów. 10 lutego, nad ranem wypędzano z domów całe rodziny i ładowano do bydlęcych wagonów, aby w nieludzkich warunkach pokonywali katorżniczą drogę na daleką Syberię

„W zimową mroźną noc, z 9 na 10 lutego 1940 roku rozległo się głośne walenie kolbami karabinów do drzwi naszego domu. Kilku uzbrojonych enkawudzistów wkroczyło do środka krzycząc i budząc śpiące dzieci. Przeprowadzili rewizję i wydali rozkaz „ubierać się”. Pozwolili wziąć tylko najpotrzebniejsze rzeczy. W ogromnym popłochu, zamieszaniu i panice zostawiliśmy cały dorobek naszego życia. Załadowanych do bydlęcych wagonów, stoczonych i śmiertelnie przerażonych wieziono nas w nieznane.” – tak w największym skrócie wspominają okrutne wydarzenia sprzed 75 lat ludzie, którzy przeżyli tamten czas. Dziś, chociaż minęło już tyle lat, te tragiczne obrazy wciąż stoją przed oczami tych, którzy przeszli piekło zsyłek. Pamiętając i czcząc syberyjskie przeżycia Związek Sybiraków przyjął motto swej działalności „Pamięć zmarłym – żyjącym pojednanie”.

Bogatyńskie Koło Sybiraków swoją działalność rozpoczęło 9 lutego 1989 roku. W każdą rocznicę masowej zsyłki Polaków na Sybir wraz z zaproszonymi gośćmi spotykają się, aby oddać hołd ofiarom stalinowskiego reżimu. Spotkania są okazją do wygłoszenia okolicznościowych przemówień, podziękowań i wspomnień.

Pamięć o tamtych dramatycznych przeżyciach jest niezwykle ważna. Rokrocznie w uroczystościach upamiętniających masowe zsyłki na Sybir biorą udział przedstawiciele władz samorządowych z burmistrzem Andrzejem Grzmielewiczem na czele, duchowni, członkowie zaprzyjaźnionych organizacji pozarządowych oraz dzieci i młodzież z bogatyńskich szkół. W wielu miejscach naszej gminy można dostrzec znaki pamięci Koła Związku Sybiraków, a także wziąć udział w wielu uroczystościach organizowanych dla uczczenia i uhonorowania tych jakże zasłużonych ludzi. Jednym z wielu znaków pamięci znajdujących się na terenie naszej gminy jest ulica nosząca nazwę „Aleja Zesłańców Sybiru”, której w roku 2012 nadano tę nazwę Uchwałą Rady Gminy i Miasta Bogatynia jako wyraz pamięci i uznania Zesłańcom Sybiru osiedlonym po II wojnie światowej na terenie Gminy Bogatynia.

Źródło, foto: UMiG Bogatynia

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.