14 stycznia odbyła się pierwsza w tym roku sesja Rady Miejskiej. W porządku sesji znalazły się punkty dotyczące Wieloletniego programu gospodarowania zasobem mieszkaniowym gminy oraz uchwały w sprawie zarządzenia wyborów w Radach Osiedlowych i Radach Sołeckich. Do porządku obrad wprowadzono również głosowanie na temat podjęcia przez Radę Miejską stanowiska w sprawie utworzenia Centrum Usług Wspólnych obejmujących oddziały KWB Turów i Elektrowni Turów. Radni podejmowali również uchwały dotyczące zmian w budżecie oraz w sprawie wyrażenia zgody na zmianę wierzyciela SP ZOZ-u w Bogatyni.

fot. archiwum UMiG Bogatynia

Pierwszym jakże ważnym punktem środowej sesji była kwestia zajęcia stanowiska w sprawie utworzenia Centrum Usług Wspólnych w obszarze rachunkowości i HR obejmującego Oddział KWB Turów i Oddział Elektrowni Turów w Bogatyni. Jak podkreślał burmistrz Andrzej Grzmielewicz sprawa ta jest niezwykle ważna społecznie, godząca w pracowników tych zakładów, powodująca utratę poczucia bezpieczeństwa o swoją pracę. W tej sprawie rozpoczął się spór zbiorowy w KWB Turów. Przeciw działaniom PGE S.A. wystąpiły wszystkie związki zawodowe z kopalni i elektrowni. Rada Miejska w Bogatyni jednogłośnie wyraziła swoje stanowisko, które brzmi następująco:

„W związku z niepokojącymi sygnałami, dotyczącymi negatywnych skutków społecznych wdrażania projektu restrukturyzacyjnego, mającego na celu utworzenie Centrum Usług Wspólnych w obszarze rachunkowości i HR, obejmującego Oddział KWB Turów i Elektrownię Turów w Bogatyni, Rada Miejska w Bogatyni wyrażając swoje obawy, przedstawia poniższe stanowisko:

Rada Miejska w Bogatyni działając w imieniu Mieszkańców Miasta i Gminy Bogatynia apeluje do Zarządu PGE GiEK S.A. o zaprzestanie jakichkolwiek czynności związanych z wdrażaniem projektu restrukturyzacyjnego, dotyczącego utworzenia Centrum Usług Wspólnych w obszarze rachunkowości i HR.

Planowana restrukturyzacja, zdaniem Rady Miejskiej w Bogatyni, stwarza realne zagrożenie interesów zatrudnionych pracowników i faktyczną możliwość naruszenia lub pozbawienia gwarantowanych i stosowanych wobec nich warunków pracy lub płacy.

Rada Miejska w Bogatyni stoi na stanowisku, iż utworzenie Centrum Usług Wspólnych nie ma racjonalnego uzasadnienia ekonomicznego, organizacyjnego 
 i efektywnościowego oraz wywoła bardzo negatywne konsekwencje społeczne.”

W dalszej części sesji Radni zajmowali się równie ważnym punktem, dotyczącym zmiany wierzyciela SP ZOZ w Bogatyni. Zaproponowana umowa subrogacji pozwoli bogatyńskiemu szpitalowi na prawidłowe funkcjonowanie i przygotowanie do nowego kontraktu z NFZ w 2016 roku. Sytuacja finansowa bogatyńskiej służby zdrowia jest spowodowana głównie niedoszacowaniem kontraktu przez NFZ oraz znaczącą trudnością w wyegzekwowaniu nadwykonań, nawet tych ratujących życie. Zważywszy na problemy służby zdrowia w całym kraju, w Bogatyni wysokość strat wykazywanych przez SP ZOZ jest z roku na rok coraz niższa. Jest skutkiem wsparcia jakie samorząd Bogatyni rokrocznie przekazuje na funkcjonowanie bogatyńskiej służby zdrowia. Środki finansowe z budżetu gminy są sukcesywnie zwiększane, co pozwala funkcjonować naszej placówce. „Zdrowie i życie naszych mieszkańców jest wartością nadrzędną, nigdy nie będziemy zarabiać na służbie zdrowia, będziemy zawsze do niej dokładać” mówił burmistrz Andrzej Grzmielewicz.

W dalszej części sesji wprowadzono zmiany do budżetu na rok 2015 oraz radni podjęli uchwały dotyczące wyborów Rad Osiedlowych i Rad Sołeckich, które odbędą się w najbliższym czasie. O szczegółowym harmonogramie poinformujemy w późniejszym terminie.

W środę 14 stycznia odbyła się również druga nadzwyczajna sesja, w której radni odrzucili plan modernizacji i rozwoju bogatyńskich wodociągów argumentując, iż założenia planu są niemożliwe do realizacji. 

Stanowisko Rady Miejskiej w Bogatyni:

Źródło: UMiG Bogatynia

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.